خانه / هنرستان فنی / ابزارهای لوله کشی (2)

ابزارهای لوله کشی (2)

به کارگیری ابزار صحیح برای لوله کشی سیستم های مختلف در کیفیت عملیات اجرایی بسیار تأثیرگذار است و به طبع این موضوع تهیه ابزار با دوام و با کیفیت مناسب موجب صرفه جویی در انرژی و حفظ سرمایه خواهد شد.

آچار (Wrench)

آچار یکی از ابزارهای پر کاربرد در لوله کشی است. آچارها انواع مختلف و گوناگونی دارد که هر کدام از آن‌ها یک ویژگی مجزا و کارایی خاص خود را دارند. از انواع آچار برای باز و بستن پیچ و مهره ها و فیتینگ، نگهداری و ثابت کردن قطعات، چرخاندن و در نهایت تغییر فرم قطعات استفاده می شود.

آچارهای پرکاربرد در تاسیسات

انواع آچارهای پرکاربرد که توسط استادکاران تاسیسات بکار گرفته می شوند عبارتند از:

  • آچار فرانسه
  • آچار تخت
  • آچار رینگی
  • آچار لوله گیر (تک دسته، دودسته و زنجیری)
  • آچار یا انبر کلاغی
  • آچار یا انبر قفلی

گیره (Vise)

برای بستن و ثابت نگه داشتن اشیای مختلف در صنعت از انواع گیره ها استفاده می شود.

لوله بر (Pipe Cutter)

برای این که بتوان لوله را برش داد از این ابزار استفاده می‌شود. پس از این که لوله را با گیره تثبیت کردند، لوله بر به صورت دورانی لوله را برش می‎دهد. لوله بر ظرافت بیشتری روی لوله ایجاد کرده و دقت آن بالاتر است. در زمان استفاده با این ابزار باید یادتان باشد که هر چند دور یک بار چرخش لوله بر را نیم دور معکوس کرده تا بتواند به خوبی کار کند و گیر نکند.

تجهیزات لوله کشی آب,وسایل لوله کشی,ابزار لوله کشی,

برقو

زمانی که برش لوله با ابزارهایی مثل لوله بر انجام می‌شود، قطر داخلی لوله تنگ شده و همین امر سبب افت فشار در لوله‌های فاضلاب می‌شود؛ از این رو برای هم قطر کردن لوله با قطر اولیه آن از برقو استفاده می‌کنند. برقو در محل بریدگی لوله که زوائدی ایجاد می‌شود آن را تراش داده تا صاف شوند.

به گشاد کردن یا بزرگ کردن سوراخ قطعات فلزی با ابزار برقو ، برقوکاری می گوییم. برقو از ابزار کاربردی در لوله کشی است .

حدیده